Teknovation nr. 2/2026
Brd. Klee A/S fremhæver, at elmotorerne i KLEEdrive HE-serien er forsynet med en specieludviklet overfladebehandling, som gør den egnet til brug også hvor der kræves et rent miljø.
Teknovation nr. 1/2026
SMW-AutoBlok har aktuelt udvide sit program af hybride spændetangspatroner med yderligere to størrelser samt flere adapterløsninger i Comot-programmet, meddeler KJV A/S.
Gühring ApS slår et slag for det aktuelle EB80 Cross, som indgår i en serie af pibebor, der anbefales til gennemboring af tværhuller.
OSG Scandinavia A/S slår aktuelt et slag for moderselskabets AE-H serie, som er udviklet til fræsning i hærdet stål.
Brd. Klee A/S har tilføjet KLEEclips til rækken af egenprodukter i programmet.
Teknovation nr. 12/2025
Maksimal ydeevne til ikke-jernholdige metaller, fremhæver CERATIZIT i forbindelse med introduktionen af AluLine-skrubfræseren til høj volumen i aluminium.
Tyske Horn har udvidet Supermini-værktøjssystemet med flere holdervarianter, der er specielt beregnet til brug i moderne fræse-drejecentre.