
6. august 2026, kl. 15:18
Amada Denmark A/S har aktuelt leveret en større linje ved Ørbæk Ventilation A/S i form af en Amada Ventis 4020 4 kiloWatt-fiberlaser med tilhørende MP4020-tårnløsning samt Second Output Station.
Ørbæk Ventilations seneste investeret inden for laserskæring; en Amada Ventis 4020 4kW fiberlaser, med en tilhørende MP4020 tårnløsning samt Second Output Station, er nu på plads.
Ifølge Amada Denmark er der tale om en linje, der vil tage skæreafdelingen til næste niveau, og fremtidssikre produktionen samt håndtere de øgede kundeforespørgsler, som Ørbæk Ventilation arbejder med til dagligt.
Anlægget fremhæves samtidig for det helt rette for Ørbæk Ventilation, der har høj produktionskapacitet på rektangulære ventilationsprodukter, hvor MP4020-tårnløsningen for alvor kommer til sin ret, da den er bygget til ubemandet kørsel og større serier, ligesom anlægget sikrer, at Ørbæk Ventilation kan håndtere de mange special- samt kundetilpassede løsninger ved hjælp af Second Output Station-tilvalget, understreger Amada Denmark.
Anlægget vil iøvrigt supportere virksomhedens ligeledes aktuelt indkøbte og leverede Amada HRB 220-4 kantpresse, ligeledes leveret og installeret af Amada Denmark.
