Teknovation Logo



 

Fujifilm i Hillerød har set værdien af 3D-print

  • FUJIFILM Diosynth Biotechnologies, FDB, der specialiserer sig i kontraktproduktion og fremstilling af lægemidler, åbnede sidste år virksomhedens udvidelse i Hillerød, hvormed firmaet gik fra seks til 12 bioreaktorer i produktionen. Foto: fujifilmbiotechnologies.fujifilm.com.

19. januar 2026, kl. 11:04 

I 2025 var Fujifilm Biotechnologies i Hillerød med i et vellykket Proof-Of-Concept-forsøg om at forkorte leveringstiderne og gøre produktionen mere fleksibel med 3D-print. Det fremhæver Dansk AM Hub, der oplever voksende interesse fra Nordsjællandske virksomheder.


Flere produktionsvirksomheder i Nordsjælland efterspurgte i 2025 strategisk sparring om, hvordan ny produktionsteknologi kan styrke konkurrencekraft, innovation og forretningsudvikling oplyser Dansk AM Hub.

Blandt dem var Fujifilm Biotechnologies.

Annonce - artiklen fortsætter under banneret


Ifølge Dansk AM Hub har et forsøg med 3D-printteknologi i det forgangne år været med til vise mulighederne for at forkorte leveringstiderne og gøre produktionen mere fleksibel hos Hillerød-virksomheden.

Ved at få fremstillet specialkomponenter i forsøget er det således blevet demonstreret, hvordan 3D-print kan bruges til at reducere lead time og øge agiliteten i produktion, uddyber Dansk AM hub.

Med det positive udfald af Proof-Of-Concept-forsøget er potentialet og anvendeligheden blevet valideret. Dog er der endnu ikke er tale om et fuldt implementeret tiltag i den daglige drift, tilføjes det.

“Vi oplever, at virksomhederne i højere grad efterspørger løsninger, der kan styrke deres robusthed og handlekraft. Det handler ikke om teknologi for teknologiens skyld, men om at skabe bedre beslutningsgrundlag og mere fleksible produktionssetup,” siger Senior-innovationskonsulent hos Dansk AM Hub Marianne Heidam.

I takt med at interessen blandt nordsjællandske virksomheder er blevet særligt mærkbar, er organisationen i gang med at etablere et kontor og teknologilaboratorium i Frederikssund sammen med blandt andre Frederikssund Kommune, Frederikssund Erhverv, Campus Frederikssund, Dansk Industri og DTU.

”Det nye kontor gør det lettere at være tæt på virksomhedernes hverdag og deres produktion og har øget
efterspørgslen efter besøg og tekniske gennemgange. Flere virksomheder ser avanceret
produktionsteknologi som et strategisk redskab til forretningsudvikling. Det er en bevægelse, vi forventer vil accelerere i de kommende år – ikke mindst i takt med stigende krav til leveringsevne, effektivitet og innovation,” siger Marianne Heidam.

Dansk AM Hub, som også har kontor i Valby og Herning, forventer, at interessen i Nordsjælland fortsætter i 2026. Med kontoret i Frederikssund ønsker hubben at understøtte, at flere virksomheder omsætter interesse til konkrete forbedringer i deres produktion og forretning, konstateres det.


  • Del denne artikel på Facebook
  • Del denne artikel på Twitter
  • Del denne artikel på LinkedIn

 



 
 
 
 
 
Teknovation
 
 
Teknovation ApS
Sydvestvej 110, 1
2600 Glostrup
T. 46139000
M. info@teknovation.dk
CVR Nr. 28680392

 
Copyright © Teknovation ApS
All Rights Reserved.
CMS: Scalar Media

Persondata- og cookiepolitik