Teknovation Logo






www.teknovation.dk > Nyheder
  • Cookies politik
  • English
 

Dansk Metal: Økonomien kan modstå oliechok

  • Dansk økonomi kan modstå oliechok – men fremgangen bliver mindre - mener cheføkonom Erik Bjørsted, Dansk Metal.

15. april 2026, kl. 11:22 

Konflikten i Mellemøsten presser energipriserne op, men den danske økonomi er robust og kan stå imod, fastslår cheføkonom Erik Bjørsted, Dansk Metal, som også tror på fortsat fremgang i beskæftigelsen herhjemme. 


Den eskalerende konflikt i Mellemøsten og de stigende oliepriser skaber usikkerhed om den økonomiske udvikling. En analyse fra Dansk Metal viser, at et markant olieprischok kan dæmpe væksten i dansk økonomi og reducere beskæftigelsen med omkring 22.000 personer i 2026 i forhold til det forventede niveau. Trods modvinden er der fortsat udsigt til fremgang i beskæftigelsen – og dansk økonomi ventes ikke at gå i recession - påpeger cheføkonom Erik Bjørsted, Dansk Metal:

“Der er ingen tvivl om, at højere energipriser vil kunne mærkes i økonomien. Men der skal meget til, før beskæftigelsen begynder at falde i Danmark,” siger Erik Bjørsted.

Annonce - artiklen fortsætter under banneret


Analysen tager udgangspunkt i et scenarie, hvor olieprisen stiger med 60 procent. Det vil bremse fremgangen i økonomien, men ikke vende den.

“Vi går fra høj vækst til mere afdæmpet vækst. Selv med et stort olieprischok er der stadig udsigt til jobfremgang, og dansk økonomi ender ikke i en recession,” siger Erik Bjørsted.

Den største effekt af højere oliepriser vil ifølge analysen være stigende inflation, som dæmper forbrugernes købekraft.

“Den største streg i regningen er, at priserne stiger mere, end vi ellers havde forventet. Det gør, at fremgangen i forbruget bliver mindre,” siger Erik Bjørsted.

Samtidig står dansk erhvervsliv relativt stærkt. Dansk økonomi – og særligt industrien – er blandt de mest energieffektive i verden.

“Danske virksomheder er mindre afhængige af energi end mange af deres konkurrenter. Det gør, at vi ikke bliver ramt lige så hårdt, når energipriserne stiger,” siger Erik Bjørsted.

Usikkerheden er fortsat stor, og udviklingen afhænger af, hvordan konflikten i Mellemøsten udvikler sig.

“Hvis konflikten trækker ud, kan det få større konsekvenser. Men udgangspunktet er, at dansk økonomi er robust og kan modstå selv store udsving i energipriserne,” siger Erik Bjørsted.


  • Del denne artikel på Facebook
  • Del denne artikel på Twitter
  • Del denne artikel på LinkedIn

 



 

 

 
 
 
 
Teknovation
 
 
Teknovation ApS
Sydvestvej 110, 1
2600 Glostrup
T. 46139000
M. info@teknovation.dk
CVR Nr. 28680392

 
Copyright © Teknovation ApS
All Rights Reserved.
CMS: Scalar Media

Persondata- og cookiepolitik