11. oktober 2026, kl. 13:08
Nr. 10 - 2026 Den 27. til 29. oktober gælder det for 15. gang FoodTech-messen i MCH Messecenter Herning. Her samles man om fremtidens fødevareforædlingsteknologier, og blandt udstillerne fremhæves det, at messen er spækket med dialog, sparring, netværk, relationer, samarbejder og handler.
8. oktober 2026, kl. 16:34
Medlemmerne af DIRA har ved en afstemning den 7. oktober truffet en historisk beslutning om at etablere sig som en selvstændig medlemsforening under DI Produktion. Samtidig markerer foreningen sit styrkede ståsted med et skifte fra Netværk til Forening.
8. oktober 2026, kl. 16:28
Ti gode år med samarbejdspartnere, kunder og medarbejdere er nu rundet, fremhæver Robot Nordic ApS i forbindelse med fejringen at jubilæet denne uge.
8. oktober 2026, kl. 15:34
Teknologisk institut, TI, har netop modtaget og installeret den automatiske farvemaskine Keknox 3D Wave.
8. oktober 2026, kl. 07:32
Da der i disse år sker meget lovgivningsmæssigt på emballageområdet har Plastindustrien valgt at fordoble sit faglige program på FoodTech 2026, fra hidtil én dag til nu to dage.
8. oktober 2026, kl. 06:56
Regeringens 2.000 ekstra STEM-pladser er stærkt tiltrængte, lyder det fra IT-Branchen. Men i en tid, hvor AI hastigt forandrer arbejdsmarkedet og behovet for kompetencer, er opgaven ikke bare at uddanne flere. Det er vigtigt, at blive bedre til at uddanne til de kompetencer, der bliver brug for, fremhæver direktør for politik og kommunikation i IT-Branchen Mette Lundberg.
6. oktober 2026, kl. 18:58
Norske El-Watch AS' danske repræsentant, Gaardbye Supply ApS, gør opmærksom på producentens webinar den 28. oktober, hvor man kan se hvordan man kan implementere tilstandsbaseret vedligehold på en nem og enkel måde.