Teknovation Logo



 

Revolverstansning har stadig sin plads

  • Hedema-direktør Kim Andersen ser stadig muligheder med revolverstanseteknologien og får med Amada EM Z 3612 MII-e-modellen, og tilhørende automatisering, tilført en væsentlig mere effektiv og energibesparende maskine i huset.

23. august 2026, kl. 14:16 

teknovationNr. 7 - 2026   For 30 års tid siden havde Hedema A/S fire revolverstansere og en laserskærer – i dag er rækkefølgen vendt om. Men stanseteknologien har stadig sin plads, og virksomheden har netop investeret i den seneste teknologi på området i form af Amadas EMZ3612MIIe-model.


Amada Denmark A/S har før sommerpausen leveret en af moderselskabets EM Z 3612 MII-e hos Hedema i Horsens, ligeledes i Horsens.

Revolverstanseren kommer med producentens seneste fuldelektriske opbygning i form af et 30 tons dobbelt servoelektrisk stansedrev og producentens seneste revolverteknologi. 

Det medfølgende tilvalgte værktøjsidentifikationssystem og de dedikerede gevindstationer reducerer opstillingstiderne markant, og der også mulighed for flere integrerede processer for en højere effektivitet: fortæller Hedema-direktør Kim Andersen:

”Der er selvfølgelig tale om en væsentligt hurtigere model, der kommer med både automatiseret ilægning og udtagning af emner. Og med den fuldelektriske opbygning i forhold til den hydrauliske sparer vi markant på energiforbruget, hvilket igen giver os et lavere CO2-udslip. Jeg vil tro, at den har reduceret kiloWatt-forbruget med en tredjedel i forhold til den maskine, den erstatter,” siger Kim Andersen til Teknovation

Se hele den spændende artikel i online-version her


  • Del denne artikel på Facebook
  • Del denne artikel på Twitter
  • Del denne artikel på LinkedIn

 



 
 

 
 
 
Teknovation
 
 
Teknovation ApS
Sydvestvej 110, 1
2600 Glostrup
T. 46139000
M. info@teknovation.dk
CVR Nr. 28680392

 
Copyright © Teknovation ApS
All Rights Reserved.


Persondata- og cookiepolitik