
20. august 2026, kl. 12:22
Aktuelle tal fra GTS Analyse viser, at der sker stadigt flere investereringer i test-, demonstrations- og udviklingsfaciliteter. Det understreger, hvor afgørende disse faciliteter er for innovation og produktudvikling, så der er plads til yderligere, opfordrer GTS.
Investeringer i stadig mere avancerede test-, demonstrations- og udviklingsfaciliteter er fundamentet for, at både små og store virksomheder kan udvikle produkter, reducere risikoen ved innovation og styrke deres position i den internationale konkurrence, konstateres det i en aktuel GTS Analyse, som samarbejdet mellem de Godkendte Teknologiske Serviceinstitutter, har igangsat.
Og selv om analyse viser en stigning i anvendelse af et eller flere GTS-institutters test- og udviklingsfaciliteter, så er behov for yderligere, for at undgå flaskehalse i innovationssystemet, påpeges det.
GTS anbefaler derfor, at der udarbejdes en national strategi for faciliteter Dertil, at der afsættes 200 millioner kroner årligt i en femårig periode til yderligere TDU-faciliteter og til opgradering af eksisterende TDU-festfaciliteter.
Se hele analysen i PDF her
