
6. august 2026, kl. 16:40
Et ph.d.-projekt på DTU med Janus Jedig-Walentin Jensens har til formål at forbedre luftlejer, gøre dem mere udbredte og på sigt erstatte olielejer, fremhæver universitetet.
Ønsket med civilingeniør cand.polyt. fra Konstruktion & Mekanik ved DTU Janus Jedig-Walentin Jensens aktuelle ph.d.-projekt er at være med til at kunne erstatte nogle af de systemer, der i dag bruger olielejer, med luftlejer.
Det vil både mindske behovet for olie i fremtiden og gøre det muligt at udvikle maskiner, som ellers ikke kunne fungere med olielejer, påpeger han, ifølge DTU.
Annonce - artiklen fortsætter under banneret
Luftlejer anvendes i dag typisk i hurtige og lette maskiner, som luftcirkulationssystemer i fly, da luft er mere tyndtflydende og nemmere at komprimere.
De er relativt enkle, da de alene behøver luft i stedet for olie, udstyr som pumper og olietanke. I stedet for olie dannes en tynd luftfilm mellem lejet og den bevægelige maskindel, så de ikke rører hinanden og skader maskinen.
Et luftleje kræver dog, at delene roterer med høj hastighed for at skabe et tilstrækkeligt tryk til at bære vægten af de roterende dele. De aktuelle luftleje-applikationer er derfor typiske begrænset til hurtige og lette maskiner, påpeges det.
Janus Jedig-Walentin Jensens har valgt at udfordre problematikken gennem at lavet huller i midten af lejet, hvor der blæses højtryksluft ind. Det øger lejets evne til at bære vægt uden selv at rotere a la, når en puk svæver på et lufthockeybord.
Gennem at måle de bevægelige dele i forhold til lejet kan der frembringes en algoritme, der automatisk justerer luftstrømmen og resulterer i bedre lejeegenskaber.
Det er nu fremgangsmåden i projektet for at undgår skadelige vibrationer og forsøge at gøre luftlejer i stand til at bære mere vægt, så de kan bruges i langt flere maskiner i industrien, konstaterer han, ifølge DTU.
Vejledere i projektet er professor DTU Construct Ilmar Ferreira Santos, professor DTU Construct Jens Honore Walther og F&U-ingeniør GEA Process Engineering A/S Alejandro Javier Varela.
