
5. august 2026, kl. 14:18
I sommerens løb har Reservedelsfabrikken A/S i Klokkerholm fået deres seneste CNC-kantpresse; en Trumpf TruBend 7050, som er blevet leveret og installeret af AVN Pladeteknik A/S.
Endnu en Trumpf-maskine er nu på plads ved Reservedelsfabrikken i Klokkerholm, idet virksomheden over sommerpausen har fået leveret deres seneste CNC-kantpresse; en Trumpf TruBend 7050.
Area Sales Manager Morten Dahl, AVN Pladeteknik, har onsdag været forbi, og glæder sig over at se maskinen på plads, og virksomheden således er klar fortsat at holde hjulene godt rullende.
Kantpressen er en udvidelse af virksomhedens bukkeafdeling, som nu tæller 4 Trumpf-kantpressere, og hele pakken kan offline-programmeres fra TecZone Bend, oplyser Morten Dahl.
Så når de sidste kollegaer kommer retur fra sommerferie, så er der for alvor mulighed for, at udvidelsen ka komme til at arbejde, konstaterer Morten Dahl.
