Teknovation Logo



www.teknovation.dk > Spåntagende metalbearbejdning
  • Cookies politik
  • English
 

DMG MORI lancerer Condition Agent

  • DMG MORI arbejder med tjenesten på at forlænge levetiden og garantiperioden for nøglekomponenter for at sikre stabil drift gennem hele maskinens levetid, fremhæves det.

10. august 2026, kl. 07:36 

DMG MORI er på banen med en 'Condition Agent', der skal hjælp kunderne med at forudsige behovet for vedligeholdelsestiltag på deres CNC-maskiner.


Endnu et skridt er nu foretaget i DMG MORI's Machining Transformation (MX) strategi.

Det sker med lanceringen af en tjeneste til forudsigende vedligehold, døbt 'Condition Agent', der netop er blevet tilgængelig på virksomhedens digitale platform Celos Club, fremhæver værktøjsmaskinproducenten. 

Annonce - artiklen fortsætter under banneret


Der er tale om en datadrevet løsning, som, ifølge producenten, gør det muligt for kunder at monitorere deres CNC-maskiners tilstand og drage fordel af nøjagtig vedligeholdelse uden alene at være afhængighed af operatørernes erfaring.

Tjenesten analyserer således en bred vifte af områder, herunder spindler, akser, værktøjs- og paletteskiftere ved at indsamle data gennnem dedikerede NC-programmer.

Disse data kombineres med virksomhedens egne design- og produktionsdata samt AI-algoritmer i skyen, hvilket muliggør pålidelig automatiseret diagnostik af slid og anomalier i et tidligt stadie, fremhæves det.

Resultaterne vises på kundens my DMG MORI-side og giver et et overblik over maskinens og komponenternes tilstand.

En af fordelene ved tjenesten er, ifølge virksomheden, at kunderne ikke har brug for specialiseret måleudstyr – diagnostik kan udføres på få minutter med enkle input foran maskinen.

Dette gør den ideel til rutinemæssig tilstandsovervågning og datadrevet vedligeholdelse, hvilket reducerer afhængigheden af enkelte operatører og minimerer nedetid.

Condition Agent vil være standardudstyr på maskiner udstyret med ERGOline X med CELOS X for ordrer fra april 2026, og der planlægges en udrulning til alle modeller i 2027.

Derudover kan tjenesten eftermonteres på kompatible DMG MORI-maskiner og endda maskiner fra tredjepart ved hjælp af et dedikeret kit. Dette muliggør centraliseret prædiktiv vedligeholdelse på tværs af al udstyr og reducerer vedligeholdelsesbyrden for ledere og operatører, konstateres det. 


  • Del denne artikel på Facebook
  • Del denne artikel på Twitter
  • Del denne artikel på LinkedIn

 



 
 

 
 
 
Teknovation
 
 
Teknovation ApS
Sydvestvej 110, 1
2600 Glostrup
T. 46139000
M. info@teknovation.dk
CVR Nr. 28680392

 
Copyright © Teknovation ApS
All Rights Reserved.


Persondata- og cookiepolitik