Teknovation Logo






www.teknovation.dk > Spåntagende metalbearbejdning
  • Cookies politik
  • English
 

SKF investerer i gennembrudsteknologi til genanvendelse af slibeslam

  • Investering samler, ifølge SKF, komplementær ekspertise fra de tre investorer. Stephen Industries bidrager med sin ekspertise inden for opskalering af deeptech- og greentech-virksomheder. SKF bidrager med viden om industrielle anvendelser, omfanget af affaldsstrømme og årtiers erfaring med bæredygtighedsudvikling. Og Chalmers Ventures bidrager med kompetencer inden for opbygning af virksomheder og tætte forbindelser til forskningsmiljøet, hvilket muliggør videreudvikling og kommercialisering.

7. juli 2026, kl. 16:16 

Ifølge SKF muliggør en investering i en banebrydende teknologi, der genanvender farligt slibeslam fra stålindustrien til sekundære ressourcer, en reduktion på op til 470 kilgram CO2-ekvivalenter pr. ton.


Sammen med Stephen Industries og Chalmers Ventures har lejespecialisten SKF investeret i start-up-virksomheden Anferra AB.

Virksomheden har udviklet en teknologi, der sigter på at løse det, der betegnes som en af fremstillingsindustriens mest vedvarende affaldsudfordringer – farligt slibeslam fra finbearbejdning af stålemner.

Den finpulveriserede blanding af metalpartikler, slibemidler og forurenet slibeemulsion, der dannes under metalslibning klassificeres normalt som farligt affald, og størstedelen af de mængder, der ikke genanvendes, bortskaffes ved forbrænding eller deponering.

På verdensplan produceres der årligt omkring 12 millioner ton, hvilket medfører både miljømæssige risici og betydelige omkostninger for industrien. Desuden gør variationerne i slamets sammensætning det vanskeligt at gennemføre en standardiseret genanvendelse.

Anferras innovative proces omdanner stålslibeslam til jernchlorid, som er et almindeligt kemisk middel, der anvendes til spildevands- og vandrensning, fremhæver parterne.

Et andet biprodukt er brint, som kan anvendes videre som energibærer og dermed bidrage til grønne energiløsninger.

Dette muliggør en potentiel nettoklimagevinst på minus 470 kilogram CO2-ækvivalenter pr. ton slam (svarende til at køre 7.500 kilometer i en elbil) sammenlignet med konventionel bortskaffelse.

Processen opnår, påpeges det, en jernudvinding på op til 90 procent med et betydeligt lavere energiforbrug og omdanner dermed effektivt et kostbart affaldsproblem til en værdifuld ressourcestrøm.

Vigtigst af alt har teknologien potentiale til at ændre status for slibeslam fra at blive behandlet som farligt affald til at blive betragtet som en sekundær råvare, hvilket er i tråd med EU’s bestræbelser på at harmonisere affaldsreglerne og opbygge et stærkere marked for sekundære råvarer, konstateres det.


  • Del denne artikel på Facebook
  • Del denne artikel på Twitter
  • Del denne artikel på LinkedIn

 




 
 
 
 
Teknovation
 
 
Teknovation ApS
Sydvestvej 110, 1
2600 Glostrup
T. 46139000
M. info@teknovation.dk
CVR Nr. 28680392

 
Copyright © Teknovation ApS
All Rights Reserved.
CMS: Scalar Media

Persondata- og cookiepolitik