
21. juni 2026, kl. 14:48
Nr. 6 - 2026 En igangsat udskiftning af egne fiksturer til opspænding med Lang Technik, leveret og installeret af KJV A/S, har markant øget produktiviteten i fræsehallerne ved Elektro-Isola A/S i Vejle.
Der er øget aktivitet i CNC-bearbejdningshallerne ved Elektro-Isola i Vejle i disse år. Og ikke mindst på CNC-fræsesiden er der sket CNC-maskinopgraderinger i bestræbelserne på at løfte kapaciteten, som er indledt sideløbende med at Kasper Mikkelsen er kommet til virksomheden som Team Leder, og der er blevet flyttet lidt rundt, så der nu er plads til flere CNC-fræsemaskiner i den lidt større ende.
Og ud over at få CNC-maskinerne implementeret og idriftsat har han også igangsat et arbejde med et skift fra den traditionelle opspænding, som er sket i firmaets egne fiksturer, som det tager lang tid at klargøre mellem de forskellige arbejdsopgaver:
Annonce - artiklen fortsætter under banneret
”Erfaringerne fra den eksisterende fræsehal gjorde det oplagt at intensivere dialogen med KJV, og herunder ikke mindst produktspecialist på Lang Technik Hans Jørgen Piepgräss,” fortæller Kasper Mikkelsen til Teknovation, og fortsætter:
”Vi kan spare meget tid på hver opstilling, og dermed øge antallet af spindeltimer på CNC-fræsemaskinerne på de tilkomne maskiner, så det er noget, der virkeligt batter, og frigør medarbejdere til andre opgaver,” fastslår Kasper Mikkelsen.
Læs hele den spændende artikel om skiftet, og om avanceret kompositfræsning i det hele taget i onlineversion fra det aktuelle Teknovation 6/2026 her
