
21. juni 2026, kl. 14:24
Nr. 6 - 2026 Baso Group A/S, med Bagger Sørensen-familien i spidsen, har siden januar 2025 investeret tungt i en række danske metalvirksomheder, senest i Aleks Steen ApS. Og i front som CEO er Bjarne Poulsen udnævnt, og han fortæller i det aktuelle Teknovation om at mere kan komme til i gruppen, som nu råder over 120 CNC-maskiner og cirka 300 medarbejdere.
Med seks opkøb siden januar 2025 har Baso Group, der er stiftet af Bagger Sørensen Equity A/S, foretaget en større entré i den metalbearbejdende industri.
.
I alt råder gruppen således nu over noget der ligner 120 spåntagende CNC-maskiner, såvel som kapacitet til pladebearbejdning, svejsning, udvikling, konstruktion og montering af maskiner med mere.
Annonce - artiklen fortsætter under banneret
Målet er at blive en ’One-Stop-Shop’ for fremstillingsindustrien, fremhæver Bjarne Poulsen, der sidste år blev udnævnt til direktør for Baso Group, efter en årrække som direktør for gruppefirmet ECM Industries:
”Vi er godt på vej, men bestemt ikke færdige med at udvikle os. Det vigtigste er, at vi skærper vores kompetencer, så vi bedst muligt kan løse kundernes udfordringer. Ved at overtage de mere administrative byrder fra virksomhederne i gruppen får de mulighed for at koncentrere sig om det, de er bedst til,” siger Bjarne Poulsen til Teknovation, og fortsætter:
”Baggrunden for, at vi har valgt de virksomheder, vi har, er, at de kan noget særligt. De kan således hver især noget forskelligt i forhold til materialer, størrelse emner, processer og præcision med videre. Processer de har forfinet og udviklet over mange år”.
Se hele det spændende interview i online-version her
