
29. maj 2026, kl. 07:18
Der var torsdag rykind fra AL Sydbank ved Fagerlunds Værktøjs- & Metalvarefabrik A/S i Havnstrup, idet banken uddelte Sydbanks LærlingeLegat til virksomhedens ukrainske lærling Pavlo.
Personalet ved Fagerlunds var torsdag eftermiddag samlet for at markere, at virksomhedens lærling Pavlo er årets modtager af Sydbanks LærlingeLegat.
Det var bankens erhvervsrådgiver Brian Aarslev, som kom forbi med beviset på hæderen, og ikke mindst de medfølgende 15.000 kroner, som han overrakte, idet han understregede, at Pavlo er noget helt særligt, idet han forener talent, engagement og viljen til at gøre sig umage, og derfor tildeles Sydbank Fondens Lærlinge Legat.
Annonce - artiklen fortsætter under banneret
Bag indstillingen til lærlingeprisen fra Fagerlunds er der lagt vægt på, at modtageren er flyttet hertil fra Ukraine – et land som vi alle ved er ramt af krig og du har til trods herfor holdt fokus på din uddannelse - har lært det danske sprog og færdiggjort folkeskolen i Danmark, og siden gennemført EUX’er på Herningsholm. Og hertil, at Pavlo dagligt udviser en stor passion for sit arbejde og lægger en stolthed i sit håndværk ned til mindste detalje. hvilket også har vist sig i den afsluttende eksamen, hvor ha sluttede med et 12-tal. Hertil er Pavlo en dygtig, pligtopfyldende og en sympatisk ung mand med gode personlige egenskaber og er vellidt af sine kollegaer.
Brian Aarslov føjede hertil, at Pavlo har valg en erhvervsuddannelse og investeret tid, energi og ambitioner i at mestre sit fag:
"Danmark har brug for dygtige faglærte. Vi har brug for mennesker, der kan omsætte viden til handling og kvalitet til resultater. Vi har brug for faglærte som kan holde gang i Produktionsdanmark – I er rygraden af dansk erhvervsliv".
