
20. marts 2026, kl. 08:38
Nymann Teknik ApS har netop fået installeret en kraftfuld horisontal DN Solutions Puma 700LY-II, som er et CNC-drejecenter med Y-akse, udviklet til store og krævende emner, fremhæver leverandøren; Duroc Machine Tool.
En DN Solutions Puma 700LY-II er nu leveret og installeret af Duroc Machine Tool ved Nymann Teknik i Hobro, som dermed har fået en maskine, der kombinerer drejekapacitet med fræsemuligheder, hvilket åbner for flere operationer i én opspænding og en mere effektiv produktionsproces.
Maskinen giver Nymann Teknik mulighed for at færdigbearbejde store og tunge emner i én opspænding, adgang til Y-akse og drevne værktøjer, der reducerer behovet for efterfølgende bearbejdning og adgang til en kraftig spindel og robust konstruktion, der kan sikre stabilitet under krævende bearbejdningsopgaver.
Annonce - artiklen fortsætter under banneret
Således råder virksomheden nu over en horisontal platform, der understøtter både produktivitet og fremtidig automation, oplyser Duroc Machine Tool, som repræsenterer DN Solutions i Norden & Baltikum.
Med maskinen i drift, kan Nymann Teknik nu få en bedre udnyttelse af maskintiden, færre opspændinger og en mere strømlinet produktion, fremhæver Duroc Machine Tool.
