
4. februar 2026, kl. 18:28
I foorbindelse med den aktuelle Nortec 2026-messe i Hamburg har Paul Horn GmbH lanceret et opgraderet 117-system til brug ved blandt andet tandhjulsrømning, polygonal rømning og rømning af noter.
Horn meddeler, at man aktuelt har udvidet sporrømmesystemet type 117 med skær der er egnede til indvendige diametre fra 9 millimeter, ligesom grundmaterialet er mere bæredygtigt, takket være lavere hårdmetalindhold, idet Horn har udviklet et hårdmetalmatriale specifikt til 117-skærfamilien.
"Udviklingen af det nye hårdmetalemne krævede nye tilgange inden for produktion og metrologi. På grund af skærenes lille størrelse måtte vi foretage betydelige justeringer i håndtering, fixturslibning og målesystemer," siger Horns produktchef på området Andreas Härle i forbindelse med introduktionen på den igangværende Nortec 2026-messe i Hamburg, der løber til og med fredag den 6. februar.
Annonce - artiklen fortsætter under banneret
Systemet har en fordel i forhold til solidt hårdmetalrømmeværktøj. Værktøjsskafterne muliggør rømning af længere eller dybere spor. Værktøjslængderne er 20, 30 og 40 millimeter, og alle typer tilbyder indvendig kølevæsketilførsel direkte til skærezonen.
Skaftdiametrene på værktøjsholderne er 16 og 20 millimeter. Horn tilbyder også specielle holdere til montering i rømmeenheder fra forskellige producenter.
Horn fremhæver, at rømmesystemet har allerede vist sin kapacitet under de første anvendelser, og ved en bruger, som tidligere havde en værktøjslevetid på 120 emner ved rømning, opnåes med det opgraderede system 1.040 emner, samtidig med at de samme skæreparametre blev bevaret, og produktionsomkostningerne er sænket, grundet den lavere pris pr. skærkant sammenlignet med de tidligere anvendte hårdmetalplatter.
I Danmark er Horn repræsenteret ved JR Tool ApS, Vejle, som 24. og 25. februar er med ved Teknologi Dage 2026 hos Mazak i Middelfart.
