Teknovation Logo



www.teknovation.dk > Spåntagende metalbearbejdning
  • Cookies politik
  • English
 

Serie udviklet til fræsning i hærdet stål

  • OSG's AE-H-serie er den japanske producents seneste værktøjslinje, som er udviklet til fræsning i hærdet stål.

13. januar 2026, kl. 11:58 

OSG Scandinavia A/S slår aktuelt et slag for moderselskabets,AE-H serie, som er udviklet til fræsning i hærdet stål.


Årets første nyhedsbrev fra OSG Scandinavia har primært fræsning i hærdet stål i fokus.

Når præcision, overfladekvalitet og processtabilitet er afgørende, så fremhæver den danske OSG-forhandler fræserne i moderselskabets AE-H serie som et oplagt valg. 

Annonce - artiklen fortsætter under banneret


AE-H serien er således udviklet specifikt til bearbejdning af hærdet stål, og til at levere stabile resultater i materialer helt op til 70 HRC.

Durorey-belægningen er opbygget i flere lag og kombinerer øget sejhed med ligeledes øget varmebestandighed, hvilket minimerer risikoen for afflisning og sikrer lang standtid, fremhæver OSG Scandinavia.

Serien dækker et bredt program af fræsetyper, så man kan vælge den rette løsning til den individuelle applikation – fra høj-effektiv sidefræsning og stabil semi-finish til præcis finish og konturfræsning. Man kan vælge mellem en række fræsetyper og udførelser, herunder 2-, 4- og 6-skærsfræsere, med skarpt hjørne, hjørneradius eller fuld radius, i både korte og lange udgaver.

Den optimerede geometri kombineret med Durorey-belægningen sikrer produktivitet og flotte overflader, påpeges det ligeledes i udsendelsen fra OSG Scandinavia.

Se eventuelt mere i  en engelsksproget PDF-brochure om AE-H serien her


  • Del denne artikel på Facebook
  • Del denne artikel på Twitter
  • Del denne artikel på LinkedIn

 

 
 
 
 
 
Teknovation
 
 
Teknovation ApS
Sydvestvej 110, 1
2600 Glostrup
T. 46139000
M. info@teknovation.dk
CVR Nr. 28680392

 
Copyright © Teknovation ApS
All Rights Reserved.
CMS: Scalar Media

Persondata- og cookiepolitik