Teknovation Logo



www.teknovation.dk > Spåntagende metalbearbejdning
  • Cookies politik
  • English
 

Digitalisering bag MAN Energy Solutions-produktion

  • Et DMG MORI NTX1000 multitasking-bearbejdningscenter har oplevet en væsentlig produktivitetsstigning, fremhæver Man Energy Solutions.

1. maj 2020, kl. 14:06 

teknovationNr. 5 - 2020  Over det seneste halvandet år har MAN Energy Solutions i København implementeret en række digitale værktøjsløsninger i den spåntagende produktion – ikke mindst ægte maskinsimulering. Det har aktuelt vist sig investeringen værd, fremhæver de projektansvarlige.


Hos MAN Energy Solutions i Sydhavnen i København har der siden efteråret 2018 været i gang med en større indsats for at digitalisere flere processer i produktionen.

Virksomheden kører, også i de seneste uger, hvor i omegnen af 1.400 medarbejder alene i Danmark arbejder hjemmefra, stadig med tre skift på hverdage og to i weekenden i den store spåntagende afdeling med mere end 60 CNC-maskiner (dog nu med en 30 minutters pause mellem hvert skift).  Den stabile udvikling har ikke mindst været mulig på grund af succesfulde bestræbelser med at implementere et langt mere automatiseret produktionssetup med nye digitale værktøj, forklarer projektleder, Process Owner of Digital Manufacturing, Mikkel Jon Hass til Teknovation.

Annonce - artiklen fortsætter under banneret


Han er, i lighed med virksomhedens Head of Production Engineering Mogens Arentoft, begejstret for forandringerne, der blandt andet har inkluderet implementering af Cam-softwaren Siemens NX Cam og tilhørende postprocessorer gennem forhandleren Nextage, kombineret med simulering af CNC-bearbejdningsprocesserne med den dedikerede software Vericut:

”Jeg vil tro, at vi er gået fra at bruge i nogle tilfælde flere dage på at omstiller vores spåntagende workcenter-maskiner, til at det nu tager mellem tre til seks timer. Det skyldes ikke mindst, at vi simulerer vores Cam-programmer på forhånd på basis af en digital model af den ’rigtige’ maskine i Vericut. Det har været lidt af en Game Changer,” siger Mikkel Jon Hass, og suppleres af Mogens Arentoft:

”Den gennemsnitlige reduktion af opstillingstiden vurderer vi til at være på omkring 60 procent, og i denne tid ville vi være meget hårdt ramt, hvis vi ikke havde foretaget tiltaget. Så alene det er jo en stor succes. Samtidigt har vi minimeret risikoen for påkørsler væsentligt, hvilket er særlig vigtigt i en tid, hvor adgangen for eksterne reparatører er begrænset. De digitale modeller er reelt en forudsætning for, at vores programmører kan arbejde hjemmefra”.

Læs hele den spændende artikel i online-versionen ved at klikke her


  • Del denne artikel på Facebook
  • Del denne artikel på Twitter
  • Del denne artikel på LinkedIn

 



 
 
 
 
 
Teknovation
 
 
Teknovation ApS
Sydvestvej 110, 1
2600 Glostrup
T. 46139000
M. info@teknovation.dk
CVR Nr. 28680392

 
Copyright © Teknovation ApS
All Rights Reserved.
CMS: Scalar Media

Persondata- og cookiepolitik