
10. februar 2022, kl. 16:12
Torsdag den 24. februar overrækkes årets EliteForsk-priser til fem fremragende yngre forskere. Det sker ved EliteForsk-prisuddelingen, som holdes i Moltkes Palæ i København klokken 13 til 16.45.
Uddannelses- og forskningsminister Jesper Petersen og kronprinsesse Mary overrækker 24. februar EliteForsk-priser til fem fremragende yngre forskere i international særklasse. Priserne er på 1,2 millioner kroner. De 200.000 gives som en personlig hæderspris og 1.000.000 går til forskningsaktiviteter.
Ved prisuddelingen uddeles også 20 EliteForsk-rejsestipendier på hver 200.000 til talentfulde ph.d.-studerende. Pengene kan bruges på længerevarende studieophold ved de allerbedste forskningsmiljøer i verden.
Årets fem EliteForsk-prismodtagere er eksempler på, hvordan dansk forskning baner vej for nye løsninger og giver nye perspektiver på fremtiden. I løbet af prisuddelingen vil de fortælle om deres banebrydende forskning i samtale med biolog og videnskabsjournalist Line Friis Frederiksen, der er konferencier til prisuddelingen.
De musikalske indslag leveres af sanger Jonas H. Petersen og strygerensemblet Who Killed Bambi. Efter prisuddelingen bydes der på et glas og en let anretning.
