Teknovation Logo



 

Uændret ledighed i juli

  • Danmarks Statistiks offentliggjorte ledighedstal viser stort set ingen ændring i ledigheden fra juni til juli. (Kilde: www.statistikbanken.dk/aus07)

31. august 2026, kl. 08:04 

I juli var cirka 93.500 fuldtidspersoner ledige, viser aktuelle tal fra Danmarks Statistik. Ledighedsprocenten forblev dermed uændret på 3,1 procent af arbejdsstyrken fra juni til juli.


Der var cirka 100 flere fuldtidspersoner ledige i juli i forhold til juni, viser netop udsendte ledighedstal fra Danmarks Statistik, som samtidig opgør ledigheden til uændret 3,1 procent.

Det bemærkes, at i juli steg antallet af ikke-aktiverede ledige med 200, mens antallet af aktiverede ledige faldt med 100. Samtlige ledighedstal er sæsonkorrigeret, omregnet til fuldtidspersoner og afrundet til hele 100.

Fra juni til juli lå ledighedsprocenten uændret for begge køn og for samtlige opgjorte aldersgrupper. Hermed lå ledighedsprocenten for mænd og kvinder fortsat på henholdsvis 3,0 og 3,1 procent, mens den aldersmæssigt fortsat var lavest for gruppen mellem 16 og 24 år, med 1,6 procent, og højest for dem mellem 25 og 29 år med 4,9 procent af arbejdsstyrken.


  • Del denne artikel på Facebook
  • Del denne artikel på Twitter
  • Del denne artikel på LinkedIn

 




 
 
 
 
Teknovation
 
 
Teknovation ApS
Sydvestvej 110, 1
2600 Glostrup
T. 46139000
M. info@teknovation.dk
CVR Nr. 28680392

 
Copyright © Teknovation ApS
All Rights Reserved.


Persondata- og cookiepolitik