
17. juni 2026, kl. 13:42
Efter sommerferien vil Lachenmeier Monsun kunne indtage en udvidelse på cirka 4.000 kvadratmeter ekstra produktionsareal som firmaet opfører ved de eksisterende rammer i Sønderborg. Onsdag var der festligt rejsegilde.
Ved Lachenmeier Monsun var onsdag en festlig dag, hvor der var rejsegilde på den kommende Hal 3, der rummer yderligere cirka 4.000 kvadratmeter produktionsareal, som virksomheden ser frem til at indtage efter sommerferien.
Målsætningen med opførslen er at opnå kortere gennemløbstider, højere kvalitet før montage og en mere effektiv projektgennemførelse , alt sammen understøttet af de ekstra kapaciteter, fremhæver virksomheden.
Ved virksomheden har man travlt med sine leverancer til blandt andet kraftværker, herunder biobrændselsværker såvel som man er involveret i leverancer til olieforarbejdningsanlæg.
Ved rejsegildet var der taler, masser af ros, pølser og flødeboller, og ikke mindst lød der en stor tak til Midtjysk Albyg A/S og alle øvrige samarbejdspartnere for et stærkt samarbejde indtil nu. Byggefirmaet var også leverandør tilbage i 2018, da en eksisterende nærmest tilsvarende udvidelse blev gennemført, oplyser Lachenmeier Monsun.