Mens finansmarkederne har deres blik stift rettet mod Spanien fordi de lurer på muligheder i et økonomisk sammenbrud for euroen, så afholdtes i sidste uge den 27. udgave af Spaniens førende messe for metalbearbejdning, Biemh 2012 i Bilbao.

Og her var stemningen slet ikke så trykket, som man ellers kunne forvente. De spanske besøgende var bestemt investeringslystne og de spanske producenter viste en række produktlanceringer frem, der understreger, at trods det kedelige image landet har, så er innovations- og virkelysten intakt.

Arrangørerne påpeger i forlængelse af arrangementet, at mere end 34.000 gik gennem tælleapparaterne, og heraf var et markant større rykind af udenlandske besøgende, der øgedes med ni procent i forhold til den hidtidige rekord og repræsenterede gæster fra hele 56 lande.

Netop eksporten af spanske CNC-maskiner inden for både spåntagning og pladebearbejdning er noget af det som landets regering sætter deres lid til i det kommende års tid, forklarer messedirektør José Miguel Corres, som med tilfredshed noterede sig stor købelyst for de større, sværgods-maskiner, som området i det nordspanske er så kendte for.

Besøgende fra blandt andet Kina, Tyrkiet, Ukraine, Indien, Mexico, Brasilien, Algeriet, Marokko, Rusland, Egypten, Colombia og den Dominikanske Republik supplerede et flot rykind fra hovedmarkederne i de øvrige EU-lande, påpeger José Miguel Corres.

Med tilfredshed oplyser han også, at næste Biemh-messe, der bliver den 28. udgave, vil finde sted i Bilbao i dagene 2. til 7. juni 2014.
Tilbage til forsiden