3. februar 2025, kl. 16:18
Den amerikanske kapitalfond H.I.G. Capital har opkøbt en større ejerandel i Heller Group, meddeler den tyske CNC-maskinproducent.
Med en større investering overtager H.I.G. Kapital med base i Miami USA en betydelig andel i Heller Group.
Partnerskab skal sikre bedre muligheder for kapitalinvesteringer, effektivitetsforbedringer, produktudvikling og international markedsudvikling fremhæver den 130 år gamle maskinproducent.
Annonce - artiklen fortsætter under banneret
Ikke mindst lyder planen at at investere ekstra midler i udviklingen af teknologier som digitalisering og automation og bæredygtige bearbjedningsteknologier.
Derudover fremhæves planer om en ekspansion af produktporteføljen, udvidelse af salgsindsatsen på flere markeder og tiltag for forbedret effektivitet og konkurrencekraft.
H.I.G. betegner sig som et af verdens førende alternative investeringsselskaber med 67 milliarder dollars i aktiver under forvaltning.