11. januar 2021, kl. 07:02
Det blev en travl afslutning på uge 1 hos Flextek A/S, som fredag solgte hele to Okuma-maskiner fra showroom-faciliteterne, der i denne uge skal leveres hos to danske virksomheder.
Fredag blev der indgået aftale om salg og levering af både et Okuma LB4000EX C1500-drejecenter til levering hos en kunde, og et Okuma LU4000EX M2SC1250, fire-akset Multitasking-center til en anden, og klargøringen af begge blev straks indledt, da begge maskiner var tilstede i Flexteks showroomfaciliteter.
Okuma LB4000EX C1500-drejecentret betegnes som er et af flagskibene hos Okuma på drejesiden, og fremhæves som kendetegnet ved høj ydelses- og stabilitets-evne i et Slant Bed-design.
Maskinen leveres i de kommende dage inklusive blandt andet Big Bore-spindel på diameter 110 millimeter, understøttet af 37 kiloWatt-hovedmotor, robotloader-interface og automatisk døråbner.
Den fire-aksede Okuma LU4000EX M 2SC1250 Multitasking-maskine, er baseret på Okumas mere end 25 års -rfaring med 4-aksede CNC-drejebænke, hvor man er førende på grund af den lettere programmering, opsætning og maskinens massive ydeevne og stabilitet.
Maskinen kan leveres med et bredt udvalg af intelligente teknologier som effektiv support til operatøren, herunder blandt andet adgang til 91 millimeter spindel og 32 kiloWatt PREX-motor, programmerbar pinol, Advanced One Touch IGF-M-E-kit, Multitasking Machines Profile Generation, robotloader-interface og automatisk døråbner.
Ved modtagelse af begge ordrer, er der indgået aftale om klargøring og levering af maskinerne i uge 2.