
20. august 2025, kl. 15:48
Tølløse-baserede Power Tools ApS inviterer igen til polerekursus i virksomheden, denne gang den 7. og 8. oktober, hvor der bydes på indgående kendskab til hvad polering egentlig er.
Power Tools afholdte første gang tilbage i uge 20 et polerekursus, og nu følges så op med yderligere ét, denne gang 8. og 9. oktober, så flere kan få opdateret deres viden på området.
Også denne gang sker det i Tølløse-virksomhedens rammer, og med plads til otte deltagere. Pladserne afsættes efter først-til-mølle-princippet.
I løbet af de to dage gennemgås teori hvilke ståltyper der er bedst egnet til polering, også maskintyper, værktøj og polereprodukter er på programmet; lige fra diamantpasta, keramiske polerepinde, hvæssesten, filt og børstehår med videre
Teori om lapping/polering og øvrige udfordringer man møder som appelsinhud, ridser, belægning fra plastmateriale, polering inden belægning ved typisk stans gennemgås også.
Den praktiske opgave omfatter udfordringer på lige flader, lille lige flader, kurvede flader, underskær, radius, og smal spalte – så at sige hele spektret man kan komme ud for, herunder også gnist-overflade, korn 220 op til 3 mymeter og til slut 1 mymeter overflade.
Alle kursister får desuden en gennemgående A4-bog med hjem, så der er mulighed for at repetere det der blev gennemgået samt ideer, opslag på ståltyper og så videre.