
26. januar 2025, kl. 13:44
Nr. 1 - 2025 KP Components A/S, der råder over 130 CNC-maskiner alene ved hovedsædet i Spjald, er tilbage på private danske hænder. Der er tro på et lille plus for 2024, og i år skal flere græsgange afsøges så som forsvarsindustrien, ligesom der er ved at blive gjort plads til projekter gennem at lægge drejeopgaver ud til underleverandører.
Ved KP Components' hovedsæde i det vestjyske har man henover efteråret foretaget et strategisk eftersyn af virksomheden - som direktør Carsten Wengel over for Teknovation betegner som en lidt af en ’supertanker’ - og nu er det tid til at udstikke retningen fremad for dét, der formentligt er Danmarks største spåntagende underleverandør.
Her er teknologisiden afgørende i og med, at virksomheden de senere år har defineret sit ordrescope ud fra udviklingen af banebrydende fuldautomatiske produktionsceller til fremstilling af højpræcisionsemner inden for mobilhydraulikområdet.
Annonce - artiklen fortsætter under banneret
Siden Carsten Wengel tiltrådte stillingen som direktør i 2022 har en af hans særlige indsatsområder været virksomhedens produktion i USA. Denne har i en længere periode oplevet høj vækst, og det er da også her, den seneste nyskabelse er kommet til:
”Vi er i gang med en overflytning af noget produktion fra Spjald til vores fabrik i South Carolina i USA, der skal ske i en ikke før set produktionscelle. Noget af det, vi har arbejdet med, er implementeringen af forskellige maskinfabrikater i samme celle, såvel som muligheden for at kunne bearbejde flere forskellige emner end hidtil,” siger Carsten Wengel, og oplyser, at cellerne implementeres med måling direkte i cellen, som virksomheden for år tilbage var først med herhjemme.
Se hele den spændende reportage i online-version her