Teknovation Logo




www.teknovation.dk > Nyheder
  • Cookies politik
  • English
 

Større Puma til Dansk Maskinproduktion

  • Ifølge leverandøren Duroc Machine Tool Danmark er maskinen nu på plads i de østjyske.

20. december 2024, kl. 13:54 

Dansk Maskinproduktion i Lystrup har udvidet drejekapaciteten med en Puma 700 LM II fra DN Solutions Europe, meddeler Duroc Machine Tool Danmark.


Den ordreproducerende maskinfabrik Dansk Maskinproduktion med speciale i totalløsninger får med investeringen kapacitet til at fremstille emner med diametre op til Ø900 milimeter, mm, og længder op til 5.050 mm, hvilket muliggør produktion af nogle de største komponenter i sin klasse.

Endvidere er maskinen udstyret med automatisk værktøjsforindstilling, Atling brille med kapacitet fra Ø100 til 510 mm, belastningsmonitorering og en slevrensende påntransportør fra Cromar, påpeges det.

Hos den østjyske underleverandør findes der ude over spåntagende maskiner et udvalg af pladebearbejdningsmaskiner.

Produkterne, der fremstilles, inkluderer komponenter til den amerikanske olieindustri, motor- og fremdrivningskomponenter til skibe og komponenter til vindmølleindustrien, konstateres det.


  • Del denne artikel på Facebook
  • Del denne artikel på Twitter
  • Del denne artikel på LinkedIn

 


 

 

 
 
 
 
Teknovation
 
 
Teknovation ApS
Sydvestvej 110, 1
2600 Glostrup
T. 46139000
M. info@teknovation.dk
CVR Nr. 28680392

 
Copyright © Teknovation ApS
All Rights Reserved.
CMS: Scalar Media

Persondata- og cookiepolitik