
15. marts 2024, kl. 16:48
Efter veloverstået kursus og indkøring på den aktuelt leverede CMZ TA25TY Z800 CNC-drejebænk er der nu gjort klar til produktion på maskinen.
Den har ugen igennem stået på et nu veloverstået kursus og indkøring af den aktuelt leverede CMZ TA25TY Z800 CNC-drejebænk ved EJV Toolings CMZ TA25TY Z800
For ud over maskinens standardløsninger, er denne model indkøbt med glaslinealer og emneprobe, for at sikre de krav EJV Tooling har til værktøjsproduktion, understreger CMZ Danmark.
Annonce - artiklen fortsætter under banneret
Hovedspindlen kan yde op til 12.000 omdrejninger/minuttet i M, på det roterende værktøj, intergralmotoren med kraftigt dobbelt lejering. Maskinens oliekølede kuglespindler, oliekølede integralmotor samt oliekølet baser ved kuglespindlerne er sammen med boksvange-konstruktionen ligeledes punkte, som EJV Tooling lagde vægt på, da de investerede, understreges det videre.
For at kunne have nem omstilling er CNC-drejebænken iøvrigt blevet udstyret med MT Capto værktøjssystem.