Teknovation Logo






 

Nordjyske Logimatic fusioneres ind i finske Roima

  • Logimatic IDS’ administrerende direktør og kommende direktør for Roima Denmark Karsten Bangshaab (t.v.), ser sammen med Roimas CEO Markus Kalalahti frem til et godt samarbejde.

2. marts 2022, kl. 12:08 

Logimatic IDS A/S, Aalborg bliver en del af den finske Roima Intelligence-gruppe. Logimatic IDS vil hermed danne basis for selskabet Roima Denmark. Roima Intelligence køber aktierne i Logimatic IDS, og de tidligere ejere investerer i Roima Intelligence. 


Logimatic blev grundlagt i 1997 og er en førende dansk specialist i lagerstyringssoftware (WMS). Logimatic’s softwaresystemer og ekspertise supplerer Roimas software- og produktpalette godt, idet begge virksomheder styrker deres kunder i at opnå bæredygtige resultater gennem digitalisering ved at optimere og automatisere deres processer. fremhæver parterne.

Siden etableringen i 2014 har finske Roima fulgt en kontinuerlig vækstplan og er nu sammen med Logimatic IDS et af de største uafhængige industrielle softwarehuse i Norden med tæt på 40 millioner euro i omsætning. I dag betjener Roima over 300 kunder og hjælper med at øge deres konkurrenceevne gennem mere effektiv drift og bedre kvalitet. Med afdeling i Danmark tager Roimo et vigtigt skridt i sin ekspansion i Nordeuropa, anfører CEO Markus Kalalahti, Roima Group:

Annonce - artiklen fortsætter under banneret


”Vores ambition er at blive Nordeuropas førende leverandør af software til styring af logistik og Supply Chain. I dag er vi godt etableret i Finland og i Sverige. Med LOGIA, der er udbredt i Danmark og Norge, kan vi opnå stor synergi både produktmæssigt og markedsmæssigt til fordel for vores kunder. I begge virksomheder er vores eksperter førende fagfolk, og der er et godt match i kultur og kundetilgang. Det giver et godt afsæt for, at vi kan vokse sammen,” fastslår Markus Kalalahti.

”Vi ser frem til de nye muligheder, vi opnår med denne aftale, hvor vi sammen med Roima kan udvide og accelerere væksten yderligere. Vores løsninger komplementerer hinanden godt, både hvad angår funktionalitet og teknologi, hvilket giver vores kunder adgang til et endnu bredere udvalg af integrerede løsninger. Med vores væksteventyr, der yderligere tager fart, får vi brug for endnu flere talenter inden for softwareudvikling og projektledelse,” fortæller Logimatic IDS’ administrerende direktør og kommende direktør for Roima Denmark Karsten Bangshaab. 


  • Del denne artikel på Facebook
  • Del denne artikel på Twitter
  • Del denne artikel på LinkedIn

 


 
 
 
 
 
Teknovation
 
 
Teknovation ApS
Sydvestvej 110, 1
2600 Glostrup
T. 46139000
M. info@teknovation.dk
CVR Nr. 28680392

 
Copyright © Teknovation ApS
All Rights Reserved.
CMS: Scalar Media

Persondata- og cookiepolitik