Teknovation Logo



 

Digitalisering udløser en halv milliard til produktionsvirksomheder

  • Digitalisering giver gevinst på en halv milliarder til produktionsvirksomhederne, vurderer MADE-direktør Nigel Edmondson.

22. februar 2022, kl. 07:16 

Danske produktionsvirksomheder kan høste meget store gevinster ved at investere i digitale løsninger som Additive Manufacturing, robotter og Virtual Reality, viser MADE’s erfaringer fra et fire år langt samarbejde mellem danske produktionsvirksomheder, universiteter og teknologiske institutter.


I samarbejdet har 50 virksomheder aktuelt vurderet, at de tilsammen kan nå op på effektiviseringsgevinster og øget omsætning på en halv milliard kroner, viser et konservativt skøn fra de involverede virksomheder, der i fire år har samarbejdet med universiteter, GTS’er og andre produktionsaktører i projektet Manufacturing Academy of Denmark, MADE Digital, om at udvikle og teste digitale løsninger.

"Vores erfaringer med MADE Digital viser, at der er et stort potentiale for resten af landets produktionsvirksomheder, hvis de investerer i nye digitale løsninger. Erfaringerne viser, at klassiske danske produktionsvirksomheder med nye digitale værktøjer side om side med maskinerne kan løfte deres produktivitet og dermed deres konkurrenceevne," siger MADE-direktør Nigel Edmondson, og tilføjer:

"I MADE Digital og i resten af MADE-klyngen er forskerne fra de deltagende universiteter og andre vidensinstitutioner rykket ud i virksomhederne, hvor de i små ”laboratorier” har fundet løsninger på konkrete udfordringer".

Alle involverede produktionsaktører bidrog med finansiering til MADE Digital, der havde et budget på i alt 196 mio. kr. De samlede gevinster på 554,3 millioner kroner er tæt på en tredobling af investeringen.

Den største investering – på 79 millioner- kom fra Innovationsfonden, der glæder sig over udbyttet:

#Det er en meget svær opgave at få samarbejdet mellem virksomheder og universiteter til at lykkes i praksis. I MADE Digital har vi set, at samarbejde driver innovation, og det har givet store og små virksomheder ny viden om teknologier og forretningsudvikling, der har skabt vækst og arbejdspladser i Danmark. Vi er stolte over at have bidraget til den udvikling," siger Innovationsfondens direktør Anne-Marie Levy Rasmussen.

Store virksomheder som blandt andre Grundfos og LEGO Group samt små og mellemstore virksomheder som eksempelvis Sjørring Maskinfabrik og Paul E. Danchell har været en del af MADE Digital.


  • Del denne artikel på Facebook
  • Del denne artikel på Twitter
  • Del denne artikel på LinkedIn

 

 
 
 
 
 
Teknovation
 
 
Teknovation ApS
Sydvestvej 110, 1
2600 Glostrup
T. 46139000
M. info@teknovation.dk
CVR Nr. 28680392

 
Copyright © Teknovation ApS
All Rights Reserved.
CMS: Scalar Media

Persondata- og cookiepolitik