
3. maj 2021, kl. 13:38
I marts steg det sæsonkorrigerede indeks Dansk PMI markant, og udviklingen er fortsat opad i april, og nu på 72,0 - en stigning på 4,4 procentpoint sammenlignet med forrige måned. Dermed er industriaktiviteten i Danmark i stor vækst.
Forventningsindekset Dansk PMI er i stor vækst i disse måneder, og for april øgedes det sæsonkorrigerede indeks med yderligere 4,4 procentpoint til niveauet 72,0 - og dermed en markant yderligere udvikling i den positive retning, da nul-vækst-niveauet er 50.
Stigningerne slår også igennem i underindeksene, som blandt andet underindekset for produktion, som nåede 72,1 i april. Til sammenligning med marts var dette en stigning på 14,2 procentpoint. Omkring halvdelen af respondenterne mente, at produktionen var større end i forrige måned, og den anden halvdel af respondenterne svarede, at produktionsniveauet var uændret. Dermed var der ingen, der mente, at produktionen var mindre.
Annonce - artiklen fortsætter under banneret
Det sæsonkorrigerede niveau for beskæftigelse faldt fra 61,9 i marts til 61,1 i april. Det var dermed et fald på 0,8 point. Også i denne måned mente ingen af respondenterne, at beskæftigelsen var mindre end måneden før. 37 procent af respondenterne svarede, at beskæftigelsen var større i april. Størstedelen af respondenterne mente derfor, at beskæftigelsen var uændret.
Underindekset for leveringstid var et af de indeks, der steg mest, da det endte på 84,7 i april. Dette var en stigning på 14,1 point sammenlignet med marts måned. Den store stigning skyldes, at omkring tre fjerdedele af respondenterne svarede, at leveringstiden var længere i forhold til sidste måned.
Det sæsonkorrigerede niveau for indkøbspriser har også fortsat sin stigning i april måned. Langt størstedelen af respondenterne mente, at indkøbspriserne var højere end i sidste måned. Ingen af respondenterne svarede, at indkøbspriserne var faldet. Underindekset for indkøbspriser har ikke indflydelse på det overordnede indeks for Dansk PMI.
Dansk PMI udarbejdes af Dansk Indkøbs- & Logistik Forum, DILF, i samarbejde med Kairos Commodities.
