
6. juni 2019, kl. 14:16
I samarbejde med to danske universiteter konstaterer Industriens Fond og Copenhagen Economics, at MMV'er med fordel kan afsøge deres internationaliseringspotentiale.
ndustriens Fond og Copenhagen Economics har i samarbejde med Aarhus Universitet og Københavns Universitet analyseret betydningen af investeringer i udlandet for MMV'er.
Ifølge Industriens Fond, udgør MMV'erne 44 procent af beskæftigelsen og 39 procent af værditilvæksten. Og analysen viser, at danske MMV'er, især inden for industri og videnservice, foretager omkring 40 procent af de samlede danske investeringer i udlandet.
Annonce - artiklen fortsætter under banneret
Disse investeringer får MMV'erne til at vokse hurtigere end de MMV'er, der ikke har investeret i udlandet, og flere MMV'er kan derfor med fordel afsøge deres internationaliseringspotentiale.
Nærmere bestemt oplever MMV'er med udenlandske investeringer en højere vækst, der kan måles på både omsætning (24 procent), beskæftigelse (11 procent) og værditilvækst (18 procent). Og gevinsterne lever op til deres forventninger. Adgangen til nye markeder øger efterspørgslen efter virksomhedernes varer, hvilke medfører en øget produktion og beskæftigelse i Danmark, konstateres det.
Find hele analysen her.
