
30. januar 2018, kl. 15:52
Omkring 70 branchefolk var tirsdag mødt frem på førstedagen af todages-arrangementet om robust elektronik på DTU i Lyngby, deriblandt ekspertoplægsholdere fra Bosch, Audi og Renault.
Temaet er produkter til fremstillingsindustrien og udsatheden af den integrerede elektronik over for klimapåvirkninger resulterende i fugt og korrosion.
Det er en problematik, der koster industrien og samfundet dyrt, på grund af unødige reparationsomkostninger og og i sidste ende for tidlig kassering af ellers funktionsduelige konstruktioner.
Annonce - artiklen fortsætter under banneret
Blandt emnerne på dagsordnen er årsager for korrosion, bedre belægninger og materialer, forbedret kabinetdesign, muligheder for at reducere forurening og generelle netværksaktiviteter.
De seneste tiltag inden for forbedret design af eksmpelvis elektronikkabinetter handler om at øge pålideligheden af elektronikken, da industrien i dag i en række brancher til stadighed oplever problemer med fugt i elektronik, som skyldes manglende kontrol over det mikroklima, der opstår i kabinetterne, som skal beskytte elektronikken i udsatte omgivelser.
Denne indsats kræver i høj grad forskningsbaserede løsninger for at løse problemerne, da der altid ikke findes hyldevareløsninger, som kan leve op til kontinuerligt øgede krav.
Hvor en række repræsentanter fra automobilindustrien heunder fra Bosch, Audi og Renault var på oplægsholderlisten, så var danske virksomheder såsom Eltek, Vestas, Grundfos, Danfos og Widex med flere også aktive ikke mindst gennem aktiviteter med arrangementets værter fra Center for Electronic Corrosion, CELCORR, på DTU.
Ud over CELCORR er Working Party 23 fra European Federation Of Corrosion, EFC, samt IPU med til at arrangere eventet.
