Teknovation Logo



www.teknovation.dk > AM og Industriel IT
  • Cookies politik
  • English
 

Damvig-ejer får Jan Löfving som CEO

  • Ambitionerne er at fortsætte med at ekspandere uden for de nordiske marked for at etablere en førende position i Europa fremhæver firmaets tiltrædende CEO Jan Löfving (t.v.), der her ses ved siden af Henrik Lundell, som han afløser, og som i stedet bliver marketingdirektør.

2. oktober 2020, kl. 16:46 

Den svenskejede Prototal Group er i en stærk vækstfase drevet af både opkøb såsom danske Damvig og organisk vækst. Koncernen har derfor ansat Jan Löfving som ny direktør, meddeles det.


I løbet af de sidste 12 måneder har svenske Prototal Industries AB foretaget en række opkøb på det svenske, danske og norske marked blandt andre Damvig A/S.

For at optimere virksomhedens fremtidige udvikling er der foretaget en ændring i koncernens ledelse, og Jan Löfving er blevet udset til direktør.

Han kommer fra Quant AB,  hvor han var europæisk manager og har lang og bred erfaring med at arbejde i et internationalt miljø, fremhæves det.

Koncernens hiidtidige CEO, Henrik Lundell, overtager i stedet en ny rolle som marketingdirektør for at fokusere på virksomhedens organiske vækst.

Ændringen trådte i kraft 1. oktober, meddeles det. 


  • Del denne artikel på Facebook
  • Del denne artikel på Twitter
  • Del denne artikel på LinkedIn

 


 
 
 
 
 
Teknovation
 
 
Teknovation ApS
Sydvestvej 110, 1
2600 Glostrup
T. 46139000
M. info@teknovation.dk
CVR Nr. 28680392

 
Copyright © Teknovation ApS
All Rights Reserved.
CMS: Scalar Media

Persondata- og cookiepolitik