Teknovation Logo



www.teknovation.dk > AM og Industriel IT
  • Cookies politik
  • English
 

Damvig fortsætter under Prototal-ejerskab

  • Med Prototals køb af Damvig forstærker virksomhedens sin position som en af Skandinaviens største aktører inden for 3D-print af polymer materialer, fremhæves det. Ambitionen er, påpeges det videre, markedsudvidelse, øget innovation og yderligere teknologiinvesteringer, der giver fremstillingsvirksomheder i ind- og udland endnu flere muligheder for at drage fordel af 3D-prints store potentiale. Fra venstre Jesper Damvig, Henrik Lundell og Susanne Damvig.

7. januar 2020, kl. 12:17 

Svenske Prototal AB overtager den danske 3D-printvirksomhed Damvig A/S, meddeler direktør Susanne Damvig.


Svenske Prototal AB køber den danske 3D-print-virksomhed Damvig A/S, der har base i Taastrup. Det står klar efter virksomhederne tirsdag offentliggjorde salget i en fælles pressemeddelelse.

Damvig har været ejet af søskendeparret Susanne Damvig og Jesper Damvig, siden de etablerede virksomheden for omkring 25 år siden. De fortsætter begge i firmaet, der fortsat vil blive drevet under navnet Damvig A/S, og firmaets lokaler vil også fremover være beliggende i Taastrup, oplyses det.

Med ejerskabsændringen er der tale om at Sveriges største leverandør af 3D-printemner, nu også er fremtrædende i Danmark, oplyser parterne, og de forventer at opkøbet vil skabe synergier, der giver kunder flere muligheder inden for 3D-print såvel som inden for beslægtede teknologier. Alt i alt vil det forstærke markedspositionen og accelererer udbredelsen af 3D-print, påpeges det.

Damvig er blandt de førende herhjemme på 3D-printområdet og har gennem de hidtidige ejere opbygget en stor knowhow og et stærkt brand inden for området.

"Vi er meget tilfredse med købet af Damvig. Det gode samarbejde, vi har haft i årenes løb med Damvig styrkes, og Damvig bliver en naturlig del af vores forretning. Som en del af Prototals nye fokusområde – digital produktion af plastikkomponenter – forstærker købet af Damvig muligheden for at vi kan levere høj service til nuværende og kommende kunder gennem øget lokal tilstedeværelse," udtaler CEO Prototal, Henrik Lundell, og fortsætter:

"Overtagelsen af Damvig supplerer vores investeringer i additive produktion i Jönkjöping og Ystad, og købet er både en konsolidering af vores position i Norden samt et springbræt for yderligere investeringer og opkøb særligt i forhold til det centraleuropæiske marked. Ved at kombinere Damvigs produktionskapacitet med vores kan vi tilbyde et omfattende sortiment af industrielle 3D-printere med SLA-, SLS- og MJF-teknologier. Derudover vil vi nu kunne tilbyde vores kunder FDM og polyjetteknik."

Direktør Susanne Damvig, Damvig A/S, udtaler i forbindelse med salget:

Damvig har igennem årene gennemgået en rivende udvikling. Vores vision har altid været og vil fortsat være at udbrede kendskabet til og brugen af 3D-print. Med Prototals køb af Damvig speedes udbredelsen af 3D-print op," siger hun, og fortsætter:

"Kunderne får en lang række fordele ved Prototals opkøb af Damvig. Nuværende og fremtidige kunder får større kapacitet, øget adgang til en langt bredere produkt- og teknologiplatform og desuden et øget serviceniveau med hensyn til færdigheder og levering. Grundet den bredere pallette og det øgede kapacitetsloft, kan vi fremover løse flere opgaver inhouse. Derfor forventer vi at den ændrede ejerstruktur øger væksten yderligere i de kommende år."

Damvig har løbende investeret i seneste teknologi og råder over avanceret produktionsudstyr, fremhæves det. Virksomheden er blandt de førende i Europa inden for 3D-print, og en række af Danmarks største virksomheder er på kundelisten ligesom også iværksættere og start-ups trækker på virksomhedens kompetencer, teknologi og rådgivning. De løbende investeringer har udvidet kundekredsen og ordreomfanget, og de seneste fire år har Damvig, ifølge firmaet, haft en årlig omsætningsstigning på 20 procent.

Prototal Industries fremstiller prototyper og serieprodukter i plast og er pionér i Sverige inden for 3D-print. Prototal løser blandt andet low volume serieproduktion inden for sprøjtestøbning. Virksomheden har en omsætning på 360 millioner svenske kroner og har 175 medarbejdere på fem lokationer, hvor 100 medarbejdere er beskæftiget på hovedfabrikken i Jönkjöping.


  • Del denne artikel på Facebook
  • Del denne artikel på Twitter
  • Del denne artikel på LinkedIn

 


 
 
 
 
 
Teknovation
 
 
Teknovation ApS
Sydvestvej 110, 1
2600 Glostrup
T. 46139000
M. info@teknovation.dk
CVR Nr. 28680392

 
Copyright © Teknovation ApS
All Rights Reserved.
CMS: Scalar Media

Persondata- og cookiepolitik