
22. marts 2021, kl. 15:58
I Sylvac-produktprogrammet introduceres høj-præcision Ultima med P12D-probe, der foretrækkes til indvendig måling i stedet for kapacitive prober.
TP Måleteknik, Greve, der forhandler Sylvac i Danmark, oplyser, at producenten til Ultima har foretrukket brug af P12D-probe i stedet for kapacitive prober.
Således leveres Ultima Individual nu som standard med M8-stik for tilslutning til D62S Advanced (på forespørgsel: USB stik for tilslutning til PC).
Ultima Kit leveres med D62S Advanced display for "mobil" måling i værkstedet. D62S Advanced med batteri og Bluetooth og mulighed for at gemne værdier i D62S Advanced og eksportere dem via Bluetooth, RS232 eller USB.
Product specifikation forbliver den samme, Max error 1 mymeter, mens produktreferencerne ændres som følger: Ultima Individual 960-10 (gammel) til 960-12 (ny) og Kit Ultima 961-11 (gammel) til 961-13 (ny), oplyser direktør Klaus Stampe Petersen, TP Måleteknik.
