
2. december 2020, kl. 15:02
Den hollandske bank ABN AMRO Energy Transition Funds opkøber 34 procent af aktierne i den danske kompositproducent Fiberline Composites A/S. Kapitalen skal hjælpe kompositspecialisten med ekspansionen på verdensmarkedet for vindmøllevinger, meddeler parterne.
Gennem en betydelig kapitalindsprøjtning fra ABN AMRO ETF vil Fiberline Composites fremover dedikere produktionen 100 procent til vindsektoren.
Den hollandske bank, der nu står med 34 procent af aktierne, ser således investering som et led i en bæredygtighedsstrategi, hvor Fiberline Composits var et naturligt match med firmaets unikke vindmøllevingeteknologi.
Handlen muliggør mere konkret Fiberline Composits vækststrategi om følge kunderne globalt, fremhæves det.
Fiberline Composits-direktør, Ole Arenfeldt, påpeger i forbindelse med salget da også muligheden for nu at accelerere vækststrategien for vindmøllevinger, hvor firmaet i tre årtier har været en pioneér inden for pultruderede glas- og kulfiberkomponenter.
Efterhånden som vingerne bliver længere og mere avancerede, bliver pultruderede emner en uundværlig komponent. Og mere avancerede vinger er nøglen til succes i vindsektoren, understreger han.
Opkøbet skal nu godkendelse hos de tyske konkurrencemyndigheder, og derefter vil Fiberline vælge en ny bestyrelse bestående af en række kendte navne fra den globale vindsektor, herunder den tidligere direktør i LM Wind Power, Marc de Jong, tidligere direktør i JSB, Frank V. Nielsen, samt tidligere indkøbsdirektør i Vestas og nuværende direktør i Jysk Energi, Lars Naur. Peter Thorning vil fortsætte i sin rolle som bestyrelsesformand, og Pieter Smit vil repræsentere ABN AMRO EFT, konstaters det.
