
15. februar 2023, kl. 07:26
Ved Heléns Rør A/S' fabrik i Middelfart har man nu helt afsluttet rørlaseropgraderingen til en Trumpf 5000 3D-rørlaser, idet den tilpassede traverskran nu også er på plads.
I de sidste måneder inden årsskiftet blev den seneste investering taget i brug ved Heléns Rørs fabrik i Middelfart.
Det er en Trumpf 5000 3D-rørlaser, leveret og installeret af Trumpfs danske repræsentant, AVN Pladeteknik A/S.
Annonce - artiklen fortsætter under banneret
Sidste del af projekt rørlaser har imidlertid ladet vente lidt på sig, men er nu også kommet på plads, idet Baytech A/S aktuelt har leveret den tilhørende traverskran, som er en ombygning af den fra den gamle rørlaser, der er blevet bygget om, så højden passer til den seneste rørlaser.
En letvægts kran passer godt til det daglige arbejde ved rørlaseren. Produktivitet og arbejdsmiljø går nogle gange hånd i hånd, fremhæver virksomheden.
AVN Pladeteknik og Trumpf kan man i øvrigt møde, når det 25. til 28. april går løs med VTM Summit 2023 i Odense Congress Center.
