
5. december 2020, kl. 12:08
Nr. 13 - 2020 Installationen af yderligere en italiensk Salvagnini-maskine hos SP Industry A/S ved Vojens skete sideløbende med at anden-bølgen af Covid-19 begyndte at rulle. På plads kom L3’ eren med fuldt automatiseret pladelager, og det er virksomheden glad for nu, hvor den supplerer den anden L5 i firmaets ”fiberlaserhal”.
Der er rykket godt rundt i hallerne ved SP Industry, og det har skabt et optimeret flow, samtidig med at der nu ikke længere er en flaskehals ved laserskæremaskinerne. Det har nemlig også betydet, at den eksisterende L5, med 2 kiloWatt-fiberlaser med integreret lagersystem, har fået følgeskab i ”fiberlaserhallen” af en moderne L3 med 4 kiloWatt-fiberlaserresonator.
”Omrokeringen har lettet vores arbejdsgange betydeligt, og vi får nu materialer ind, der hvor de skal bruges, og færdige emner let ud igen. Det er samtidig praktisk at fiberlaserne står samlet, mens den ældre CO2-laser, der er backup, særligt på bearbejdning i tykkere materialer, står for sig selv,” fortæller direktør Peter Larsen , der er anden generation i virksomheden, i det aktuelle Teknvoation Special Edition-magasin,.
”Forud for købet af fiberlaseren var der ikke Covid-19-krise. Og vi oplevede, at vores kapacitet ved bukkecentrene var kommet op i et niveau, så vi somme tider havde flaskehalse ved laserskæringen. Så det var egentligt en let beslutning,” siger Peter Larsen.
Han var heller ikke så meget i tvivl om hvor han skulle henvende sig:
”For år tilbage, forud for købet af den første fiberlaser, var vi bredt ude. Valget faldt på L5’ eren, og det har bare været en god oplevelse, så på den måde, så var vi ret sikre på, at udvidelsen også skulle være en Salvagnini,” siger Peter Larsen.
I den fem-årige periode fra den første leverance, er det i øvrigt også blevet til yderligere investeringer hos producentens salgs- og serviceselskab, Salvagnini Scandinavia, hvorfra det er salgschef Bernhard Jessen, som løbende er forbi:
”Den direkte repræsentation, og den meget familiære måde, som italienerne betjener os på er bestemt en styrke for samarbejdet. Vi får løsninger, som producenten leverer produktionsklar til os, og de forhold, som vi har,” noterer Peter Larsen.
Læs meget mere i den spændende artikel i Special Edition-magasinet med Teknovation 13/2020 i online-version ved at følge lænken her
