
Sandvik fortsætter med at opruste på softwaresiden. Senest er Power Skiving-specialisten Esco blevet en del af koncernen og skal fremadrettet rapportere til Coromant-divisionen i Sandvik Manufacturing and Machining Solutions.
Det tyske softwarehus Esco GmbH er nicheleverandør af software til teknologi indenfor tandhjulsbearbejdningsformen Power Skiving.
Nærmere bestemt understøtter producentens softwareprodukter design, produktion og kvalitetsinspektion inden for metoden.
Annonce - artiklen fortsætter under banneret
Sandvik Coromant begrunder blandt andet opkøbte med udviklingen inden for Power Skiving, der er blevet et højvækst premium nichemarked med stærke underliggende drivkræfter såsom den stigende elektrificering i automobilsektoren.
Dette skifte ændrer fremstillingskravene på gearmarkedet, og power skiving tilbyder høj produktivitet og fleksibilitet og muliggør reducerede cyklustider sammenlignet med konventionelle bearbejdningsmetoder, påpeges det.
Esco GmbH, der blev grundlagt i 1993, har omkring 17 ansatte og hovedkontor i Aachen, Tyskland. I 2022 genererede virksomheden en omsætning på omkring 14 millioner svenske kroner.
