Teknovation Logo




www.teknovation.dk > Spåntagende metalbearbejdning
  • Cookies politik
  • English
 

Masentia på VTM med firmaets maskin-esser

  • Der er lagt an til fire travle dage omkring Masentia-standen i Odense, når det går løs med VTM Summit 2023 den 25. til 28. april, fremhæver firmaets indehaver og direktør Flemming Hjort.

3. marts 2023, kl. 17:32 

teknovationNr. 3 - 2023   Det er førende CNC-maskiner der vises frem hos Masentia A/S den 25. til 28. april på VTM Summit 2023. Alle husets spåntagende teknologier er repræsenteret; fræsning, drejning, gnistning, slibning såvel som tilhørende Cad/Cam kommer i fokus på standen, der skal inspirere eksisterende såvel som potentielle kunder og så ikke mindst de unge, der vil gøre karriere inden for metalbearbejdning.


Hos Masentia skal der demonstreres både fem-akset fra japanske Matsuura, i form af et MX330-center, såvel som et Mill E700U PC5-center fra schweiziske GF Machines. Fra schweizerne vises også et GF Cut 550 Pro-trådgnister mens der fra japanske Brother også vil være et Speedio M200X3-bearbejdningscenter på standen.

Drejesiden er først og fremmest et Nakamura-område, og Masentia har fra den japanske producent hjemtaget et NTY150-drejecenter, som løbende vil blive demonstreret under spån på standen. Når det gælder langdrejning, så er ligeledes japanske Citizen, det kort som Masentia spiller, og på standen vil være en L20 type 7 med ATC.

Annonce - artiklen fortsætter under banneret


På slibeområdet er det Studer, som er hovedproduktet ved Masentia, og til messen i Odense vises en Favorit 1000 frem.

Der vil på de viste maskiner blive anvendt Cad/Cam, supporteret a f Masentia Engineering, som også vil være på plads under messen, hvor hele maskinfirmaets salgsteam vil være på plads for at inspirere og stille deres kompetencer til rådighed, også for interesserede - yngre som ældre,, der vil vide mere om mulighederne i moderne metalbearbejdning.

Og så vil der være en konkurrence for potentielle kunder, som endnu ikke har prøvet en CNC-maskine fra Masentia. En heldig besøgende på VTM Summit 2023 vil vinde en gratis 6 månedera periode med en CNC-maskine fra programmet til rådighed, inklusive opstilling og support.

Læs artiklen i onlineversion, ved at følge lænken her


  • Del denne artikel på Facebook
  • Del denne artikel på Twitter
  • Del denne artikel på LinkedIn

 



 
 
 
 
 
Teknovation
 
 
Teknovation ApS
Sydvestvej 110, 1
2600 Glostrup
T. 46139000
M. info@teknovation.dk
CVR Nr. 28680392

 
Copyright © Teknovation ApS
All Rights Reserved.
CMS: Scalar Media

Persondata- og cookiepolitik