
17. juni 2022, kl. 13:32
Nr. 8 - 2022 Fra mandag omdeles det kommende nummer, som nu er tilgængeligt i online-versionen, omfattende 64 sider avis og hertil sommermagasinet Special Edition med 84 sider med CNC-værktøjsmaskiner i fokus.
Sidste udgave inden sommerpausen - 8/2022-udgaven - har nu forladt trykkeriet og er på vej ud til modtagerne med vores distributører, der starter omdeling på mandag. Online-versionen er samtidig tilgængelig, og heri er der spændende læsning i såvel den 64 sider store avis som i det medfølgende Vækrtøjsmaskiner Special Edition-magasin.
I avisen omtales blandt andet den aktuelle vækst i Additive Manufacturing-aktivteterne hos Grundfos, som nu fører til en udvidelse af AM-afdelingen, ligesom vigtigheden af at tænke bæredygtighed ind i forretningen er i fokus i forbindelse med dette nummers stafet-artikel om Steel Products og tysk messetravlhed er omdrejningspunktet hos Grindsted-baserede Anmasi, forud for Metav 2022-deltagelsen i Düsseldorf, 21. til 24. juni, Mazak klar med en lanceing på den samtidige Tube 2022, ligeledes i Düsseldorf ligesom Mazak Danmark har leveret en fem-akset CV5-500-fræsemaskine til Primos netop etablerede udviklingscenter i Tistrup, V. Bech & Co. er kommet godt igennem et direktørskifte, hvor det nu er Thomas Bangsmann, der er i spidsen for Sabro-virksomheden og den første Fastems Flexible Pallet Tower-løsning er leveret til en Okuma-kunde i det svenske; Alfa Kvalitetslego mens det inden for pladebearbejdning i denne avis blandt andet gælder finstansning, der har flere facetter mens StålAkademiet aktuelt har JAI's lærlingearbejde i fokus med meget mere.
I Special Edition-magasinet berøres aktuelle leverancer af CNC-maskiner til TurnTech, hvor WM Machines har leveret en Tornos G25-langdrejeløsning, Metalmaskiner har aktuelt været forbi MAN Energy Solutions i København med den anden CNC-slibemaskine, denne gang en Voumard VM1000, Duroc Machine Tool skal til Welltec levere en celle baseret på den fuldt fem-aksede DVF 5000-fræsemaskine fra DN Solutions, Salvagnini har været forbi Danlaser A/S med en ligeledes robotautomatiseret B3-kantpresse mens Millpart A/S aktuelt har føjet endnu et fuldt fem-akset center til en celle med QRS-automatisering på DMU80eVo-centret og Fortiva har leveret den tredje DoAll-sav til NSM.
Hertil er også spændende opfølgning på DMG MORI Nordics deltagelse ved sidste måneds Elmia Verktygsmaskiner 2022 i svenske Jönköping, MADE-projekt, der er opsøgende over for spåntagende virksomheder, Quaker Houghtons seneste medarbejders erfaringer med springet fra CNC-operatør til salgskonsulent og en mere uforudsigelig hverdag, Mazaks Grand Opening-event i sidste måned, og et kommende Spåndage-event sammen med KJV A/S til efteråret, opfølgning på Seco Tools' arrangement hos Flextek i forrige uge, Muncholm-maskinsupport ved DM i Skills i Høng, Prototal Damvigs udvidede AM-maskinpark i Taastrup, tilføjelsen af AM-maskiner fra Prima Additive hos Sandstrøm & Petersen, vidensbaseret værktøjssalg hos Ceratizit.
Se mere i onlineversionen ved at klikke på lænken her
