
22. april 2022, kl. 14:58
Nr. 5 - 2022 Som mange andre steder i industrien kører produktionen igen på den høje klinge hos Prodan A/S i Randers efter et dyk under Covid-19-pandemien. Med den seneste investering får produktiviteten på fræsesiden endnu et markant løft.
Med en DMG MORI-maskine er der ikke så meget bøvl, lyder det fra Prodan-salgschef Heinrich Jacobsen i det kommende Teknovation - 5/2022 -, der netop har modtaget en større CNC-fræser fra den tysk-japanske maskinproducent.
Det er den fjerde maskine af fabrikatet i virksomhedens 5.000 kvadratmeter store fabriksbygning ved Randers.
Annonce - artiklen fortsætter under banneret
Der er tale om en gennemautomatiseret højpræcisionsløsning i form af en fuldt fem-akset DMC 85 MonoBlock-maskine - leveret efter sparring med DMG MORI Danmarks Area Sales Manager Michael Havsager.
Maskinen byder ind med en positionsnøjagtighed ned til 0,005 millimeter i standard-versionen.
Hertil kommer et magasin med plads til 125 styk HSK63-værktøj og mulighed for både fræse- og drejeoptioner for kompletbearbejdning med op til 5.400 Newtonmeter kraft-output med den integrerede.SpeedMARSTER-spindel for op til 15.000 omdrejninger i minuttet.
På styringssiden er der valgt en HeidenhainTNC 640-styring med Celos-brugerfladen, der betjenes med en 21,5 tommer ERGOline Touch Control Multi-Touch-Screen.
Til at booste produktiviteten gennem ubemandet produktion i aften- og nattetimerne er der desuden valgt tilkøb af en automationsløsning i form af maskinproducentens RPS3-palettestation med tre paletter, der hos Prodan er kombineret med en nulpunktsløsning fra Hoffmann Group, med op til otte emner pr. pallette.
”Vi forventer en markant produktivitetsfremgang med den her investering. Det gælder ikke mindst i forhold til større serier af højpræcisionsemner. Blandt andet kan vi spare mellem 50 og 70 procent af omstillingstiden på visse aktuelle ordrer grundet de mange akser i spil,” siger Heinrich Jacobsen, og fortsætter:
”Den vil blive anvendt til bearbejdning i alle former for materialer fra titanium til plast, så den skal nok få sit at se til i den kommende tid. Derfor betyder det også meget, at vi i dag oplever god og hurtig service fra den danske DMG MORI-afdeling”.
Se hele den spændende artikel i onlineversionen ved at klikke her