
15. august 2021, kl. 14:08
Nr. 8 - 2021 Hos DAMRC i Herning, har der været travlt ved portene i Teknologicentret, der også er omdrejningspunktet for tre spændende dage, 24. til 26. august, når der holdes Spånligaen 2021. En stribe CNC-maskiner er ankommet og installeret, så de kan snurre under eventet.
Danish Advanced Manufacturing Research Center, DAMRC, har i sit teknologicenter løbende mellem fem og otte CNC-maskiner til rådighed.
Ind imellem bliver der byttet ud hos de permanente medlemsvirksomheder. Og forud for Spånligaen er der så desuden inviteret gæsteudstillere med, som også kommer med CNC-maskiner, som vil blive demonstreret under spån de tre dage.
Annonce - artiklen fortsætter under banneret
Samlet vil der være ni opstillinger med helt fabriksnye CNC-maskiner, og hertil vil DAMRC også vise bearbejdning på en ældre CNC-maskine, som eksemplet på, hvad man kan opnå med de seneste teknologiske landvindinger på værktøjssiden. De faste maskinleverandører hos DAMRC er Mazak og DMG MORI.
Hos DMG MORI Denmark er der forud for eventet ankommet opgraderet teknologi, og i den permanente udstilling har producenten indsat en CLX 450 TC-maskine på Multitasking-siden, der blandt andet byder på compactMASTER turning-/milling-spindel. Mazak viser tilsvarende også et netop installeret Integrex i-250H er et Multitasking-center, der har en afstand på 670 millimeter mellem søjlerne og en X-bevægelse på 695 millimeter. I Z-aksen er der hele 1.077 millimeter og Y-aksen er på 300 millimeter, der understøttes af 12.000 spindelomdrejninger/minuttet mens drejespindlen leverer 5.000 spindelomdrejninger/minuttet leveret af en 22 kiloWatt hovedmotor, ligesom firmaet aktuelt har leveret fem-akset CV5-500-center i DAMRC's Teknologicenter.
For første gang får besøgende også mulighed for at møde WM-Machines i DAMRC-faciliteterne, hvor man fremadrettet vil være permanent repræsenteret. Virksomheden vil i forbindelse med Spånligaen således slå et slag for Schaublins SA 632/42Y, som aktuelt er sat ind.
Fra gæsteudstillerne kommer desuden maskiner fra Doosan/Duroc Machine Tool, Matsuura/Masentia og Okuma/Flextek, som ligeledes vil snurre alle tre dage.
Læs mere i det aktuelle Teknovation, hvor der er 22 sider med foromtale af Spånligagen 2021. Online-udgaven findes ved at klikke her
