Teknovation Logo






www.teknovation.dk > Spåntagende metalbearbejdning
  • Cookies politik
  • English
 

Endnu en DMG MORI-maskine til Vestervang

  • DMG MORI-drejecentret er nu leveret, med tilhørende Hoffmann-værktøjspakke og lademagasin fra Top Automazioni, leveret af Tryl Værktøj.

4. marts 2021, kl. 08:28 

Vestervang Maskinværksted A/S har fået installeret yderligere en DMG MORI-maskine. Denne gang i form af et CLX350V6-drejecenter med stort set alle tilvalg.


Vestervang Maskinværksted har aktuelt atter udvidet kapaciteten, og igen med en DMG MORI-maskine, noterer Area Sales Manager Henrik Blaabjerg, DMG MORI Denmark.

Leveerancen gælder et CLX350V6-drejecenter med tilhørende værktøjspakke leveret af Hoffmann Group og tre meter lademagasin fra Top Automazioni leveret af Tryl Værktøj. 

Annonce - artiklen fortsætter under banneret


Maskinen er leveret med modspindel, Y-akse mens Hoffmann-værktøjspakken indeholder mange forskellige dobbeltværktøjsløsninger med henblik på "done in one"-konceptet. Maskinen har softwareoptionen Y-akse-afstik for mere produktiv og sikker afstik, understreger Henrik Blaabjerg.

For at udnytte de ekstra fordele og optioner er der også tilkøbt DMG MORI Sinutrain 840D programmering/Training Software som ekstern programmeringssoftware. Det en en tvilling af maskinens CNC-Styring. På den måde kan operatøren både programmere på maskinen "on-site" men også forberede kommende programmer på PC'en.


  • Del denne artikel på Facebook
  • Del denne artikel på Twitter
  • Del denne artikel på LinkedIn

 



 
 
 
 
 
Teknovation
 
 
Teknovation ApS
Sydvestvej 110, 1
2600 Glostrup
T. 46139000
M. info@teknovation.dk
CVR Nr. 28680392

 
Copyright © Teknovation ApS
All Rights Reserved.
CMS: Scalar Media

Persondata- og cookiepolitik