www.teknovation.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger og statistik. Se vores cookies-politik >>
5. december 2020, kl. 10:12
Nr. 13 - 2020 Mandag morgen vil modtagerne kunne se årets sidste udgave, hvor 56 siders avis denne gang ledsages af 112 sider stort Special Edition-magasin, rummende højdepunkter fra 2020, og en række artikler med tro på fremtiden i de danske metal-, plast- og maskinindustrivirksomheder.
De to involverede trykkerier har nu leveret henholdsvis avis og magasin til vores distributører, som fra mandag morgen begynder omdelingen af årets sidste udgave, der er sprængfyldt med spændende artikler om årets mest spændende maskinleverancer, leverancer og formidling af teknologifremmende udstyr og værktøj med meget mere.
Det 112 sider store Special Edition-årsnummer stiller skarpt på den øgede digitalsiering, og herunder ikke mindst udsigten til 5G-udbredelse i de kommende år, der sikrer kapacitet til at flere enheder "taler sammen", og dermed yderligere vil skubbe til digitaliseringen i industrielle virksomheder.
Annonce - artiklen fortsætter under banneret
Det virtuelle har også i 2020 været bindeleddet mellem leverandører og brugere i vid udstrækning, og betydningen heraf er ligeledes i fokus i en række af de spændende artikler.
Der er også højaktuelt stof. Blandt andet artikler om Stenhøj Hydraulik A/S, der netop nu har verdenspremiere på en presse med servohydraulik, som der er udviklet på det seneste års tid.
Forrige uges virtuelle Ceratizit-event; It's Tool Time, aktuelle robotsvejseleverancer fra Migatronic Automation til Beritech Manufacturing, åbningen af et egentligt Engineering Lab ved AU Herning, første spadestik til Mazak Danmarks kommende domicil i Middelfart og et samarbejde mellem Polund og Tooltek er eksempler.
Hertil også spændende specialtemasider om blandt andet plastteknologi og svejsning.
Online-version er tilgængelig nu - følg blot lænken her