Teknovation Logo






www.teknovation.dk > Spåntagende metalbearbejdning
  • Cookies politik
  • English
 

Genstart-NU-forløb hos PLR Production

  • PLR Production-direktør Morten Husum (t.h.) glæder sig over, at Michael Mørch fra Sønderborg Vækstråd (t.v.) fik virksomheden med i et Genstart-NU-forløb.

31. august 2020, kl. 07:18 

Sønderborg Vækstråd, der tager del i Genstart NU-forløbene, finansieret af Industriens Fond, har sørget for et forløb hos Maskinfabrikken PLR Production i Nordborg, udført af virksomheden i samarbejde med Valcon og Implement.


PLR Production-direktør Morten Husum er glad for Sønderborg Vækstråd fik virksomheden med i et Genstart-NU-forløb:

”Vi har fået en dybere indsigt i vores kunder, som vi vil bruge aktivt for at sikre en endnu højere kundetilfredshed. Helt konkret har konsulenterne hjulpet med at interviewe udvalgte nøglekunder og efterfølgende analyseret på den indhentede viden og kommet med anbefalinger og ændringsforslag, der straks kan implementeres i hverdagen. Det er en sund øvelse at få professionelle øjne til at tage et kig ind på sin virksomhed udefra. Jeg er ovenud tilfreds med den hjælp og de resultater, vi har fået ud af rådgivningen, som endda er helt gratis,” siger Morten Husum. 

Annonce - artiklen fortsætter under banneret


PLR Production er Iso 9001-certificeret og tilbyder fræsning, drejning og afkortning – med særligt komplekse emner i høj kvalitet i fokus. Lokale kunder omfatter blandt andet minoBOOSTER, Lachenmeier, Linak og Danfoss.

For at imødegå fremtidens mangel på faglært arbejdskraft har virksomheden i øvrigt også valgt at ansætte tre industriteknikerlærlinge.


  • Del denne artikel på Facebook
  • Del denne artikel på Twitter
  • Del denne artikel på LinkedIn

 



 
 
 
 
 
Teknovation
 
 
Teknovation ApS
Sydvestvej 110, 1
2600 Glostrup
T. 46139000
M. info@teknovation.dk
CVR Nr. 28680392

 
Copyright © Teknovation ApS
All Rights Reserved.
CMS: Scalar Media

Persondata- og cookiepolitik