
27. august 2019, kl. 23:22
Efter fire intense konkurrencedage i den russiske by Kazan, under WorldSkills, fik den danske industritekniker Casper Rasmussen afrundet en flot indsats med en Medaillon for Excellence.
En Medaillon for Excellence gives til konkurrencedeltagere, som opnår point i den absolutte top af deres konkurrence, men uden at nå top tre. Casper Rasmussen endte ved WorldSkills 2019 i Kazan på en flot 7.-plads i konkurrencen for CNC-drejning.
Det er en flot placering, som har vakt begejstring hos både Dansk Industri, DI, og Dansk Metal:
Annonce - artiklen fortsætter under banneret
"I dag kan vi bestemt være stolte af vores virksomheders og erhvervsskolers uddannelse af dygtige faglærte. Det er et flot resultat vores unge deltagere har leveret – ikke mindst Casper Rasmussen fra KVM International. Vi opnår resultater, der proportionalt overstiger et land som Danmark i størrelse. Det lægger de også mærke til hos de øvrige 60 nationer, som er med her til World Skills," lyder fra Lone Folmer Berthelsen, formand for Metalindustriens Uddannelsesudvalg og erhvervsuddannelseschef i DI.
"Vi er både glade og stolte over, at det lykkedes Casper Rasmussen at vinde en Medaillon of Excellence ved WorldSkills. Det viser, at når man tager en erhvervsuddannelse i Danmark, så hører man til blandt verdenseliten, og at en erhvervsuddannelse er fuld af muligheder – i Danmark såvel som i verden," siger Kasper Palm, næstformand for Metalindustriens Uddannelsesudvalg, og forbundssekretær i Dansk Metal.
Casper Rasmussen vandt i 2018 DM i Skills, mens han stadig være i industriteknikerlære ved KVM International samt fulgte skoleophold ved Mercantec. Siden har han afsluttet uddannelsen, og er blevet fastansat ved virksomheden, som har givet ham rig mulighed for at forberede sig til WorldSkills-konkurrencerne, hvor han i øvrigt også var en del af det hold, der vandt den særlige gruppekonkurrence.
