www.teknovation.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger og statistik. Se vores cookies-politik >>
21. maj 2025, kl. 15:38
Dansk Svejse- og NDT-forening, DSN, holder 20. og 21. juni årets svejse- og NDT-konference på Hotel Koldingfjord.
Håndholdt svejsning er et af indlæggene, når der kaldes til årets svejse- og NDT-konference, den 20. og 21. juni, oplyser Svejseforeningen.
Andre berører blandt andet anvendt digital røntgen i forbindelse med svejsning, tilspændingskraft på bolte målt med UT, reduktion af svejserøg, særlige udfordringer ved etablering af CO2-pipelines, reparation af svejsning 1 kilometer under jorden samt re-conditioning af maskinemner med laser Cladding.
Det omfattende program over to dage omfatter også DNS-generalforsamling, et indlæg om erhvervsuddannelsernes initiativer, de seneste standarder og indlæg om brug af de seneste teknologier såsom kunstig intelligens, AI, og robotautomatisering.
Se nærmere om tilmelding og hele programmet her