
11. marts 2020, kl. 12:23
Michael Elefsen er pr. marts tiltrådt som salgs- og marketingdirektør, CCO, ved Frecon A/S, som har tiltrukket en akademiker, der brænder for at være operationel.
Med ansættelsen af Michael Elefsen pr. marts har sikret virksomheden CCO, eller på dansk salgs- og marketingdirektør for ingeniørhuset.
Michael Elefsen kommer til virksomheden med erfaring inden for strategi, salg og markedsføring både i et nationalt og internationalt perspektiv. Han har tidligere været ansat hos blandt andre GE Capital, Tempur og senest som Vice President hos Anodyne.
Michael Elefsen brænder for at være operationel og få jord under neglene i arbejdet med at sikre det mest værdifulde grundlag for salg og markedsføring, fremhæver han. Det sker ofte med udgangspunkt i virksomhedens grundfortælling, og hvordan der skabes værdi for kunderne, påpeger han videre.